EAN, UPC, IBSN, ASIN – kāpēc tie ir nepieciešami?
Daudzi savā dzīvē esat saskārušies ar tā saukto svītrkodu. Ja plāno tirgot savu produktu internetā, tad šī būs viena no svarīgākajām formalitātēm, kas jānokārto vispirms. Ja vēl savā Shopify internetveikalā šo prasību var neievērot, tad tādās platformās kā AMAZON un eBay tā vai nu jau ir obligāta prasība, vai arī drīz tāda būs (eBay). Kāds tieši globālas tirdzniecības identifikācijas numurs (GTIN) ir nepieciešams tavam produktam? Kur to var iegūt un cik tas maksā? Zemāk neliels ieskats būtiskākajos šo jautājumu punktos un skaidrojumi, kas tev labāk palīdzēs sparast, kas ir piemērotāks tavai situācijai.
AMAZON savā platformā atpazīst un strādā tikai ar sekojošiem četriem produktu atpazīstamības numuriem:
- EAN (European Article Number) – svītrkoda Eiropas standarts, kas ir paredzēts produkta un ražotāja identificēšanai. EAN kodu starptautiski atzītu vienotu standartizēšanu un reģistrēšanu nodrošina GS1 organizācija. Latvijas ražotāji savus GS1 standartiem atbilstošus svītrkodus var veidot un reģistrēt internetā GS1 Latvijas pārstāvniecībā. EAN koda ciparu skaits var būt 8, 13 un 128. Visbiežāk lietotais un sastopams ir EAN-13 kods, tātad, 13 ciparu kods. Par to, kāds kods ir piemērots tieši tavam produktam, iesakām meklēt plašāku informāciju GS1 organizācijas mājas lapā pieejamajos materiālos.
- UPC (United Product Code) – ASV tirgū reglamentētais svītrkoda standarts, kas paredzēts lietošanai mazumtirdzniecībā. Atšķirībā no EAN-13 koda, UPC kods sastāv no 12 ciparu kombinācijas. Uzmanību, šis kods ir paredzēts tikai ASV tirgum. Ja preces ar UPC kodu tiek plānots ievest tirdzniecībai Eiropā, tad svītrkods ir jāpārveido uz EAN-13. Tas tiek darīts – jau esošajam UPC kodam priekšā tiek ierakstīts cipars 0 – pilnīgi visiem šādiem UPC numuriem. Arī UPC svītrkoda starptautiski atzītu vienotu standartizēšanu un reģistrēšanu nodrošina GS1 organizācija.
- IBSN (International Standard Book Number) – starptautisks standarta kods, kas tiek piešķirts jebkurai grāmatai, gan tipogrāfijā drukātai, gan digitālai (e-grāmata). ISBN kods sastāv no 13 cipariem. ISBN koda starptautiski atzītu vienotu standartizēšanu un reģistrēšanu nodrošina katras grāmatas izdevēja valsti pārstāvošā IBSN aģentūra. Latvijā šo funkciju veic Latvijas Nacionāla Bibliotēka – vairāk informācijas meklē šeit. Par citu valstu IBSN aģentūrām, kā arī plašāku informāciju par IBSN kodu varat apskatīt The International IBSN Agency (Starptautiskā IBSN Aģentūra) mājas lapā.
- ASIN (Amazon Standard Identification Number) – no burtiem un cipariem sastāvošs 10 zīmju kods, kas kalpo produkta identificēšanai AMAZON sistēmā. ASIN kodu piešķir AMAZON ar brīdi, kad jauns produkts tiek pievienots AMAZON katalogam
Svītrkodu reģistrēšanas un uzturēšanas pakalpojumi ir maksas pakalpojumi. Cenas var būt dažādas, atkarībā no produktu daudzuma un citiem prametriem, tāpēc tās iesakām aplūkot katras tev atbilsotšās organizācijas (GS1, The International IBSN Agency) mājas lapas.
Internetā ir daudz citu dažādu iespēju iegūt savam produktam svītrkodu. Daudzi tirgotāji ir pirkuši tos ārpus GS1 organizācijas, lai ietaupītu. Kādu laiku tas darbojās bez problēmām, dažviet darbojas vēl joprojām. Taču, pēdējā laikā AMAZON ir pastirprinājis savas aktivitātes, lai likvidētu šādu praksi.
Vienīgā starptautiski atzītā organizācija, kurai ir tiesības piešķirt visā pasaulē atpazīstamu vienu svītrkodu, ir GS1.
Savā katalogā AMAZON ļauj iekļaut tikai GS1 veidotus un reģistrētus svītrkodus. Tāpēc, ja nevēlies, lai kādu dienu tavs produkts vienkārši tiek izdzēsts no AMAZON sistēmas, kā arī saņemt kādas papildus soda sankcijas no AMAZON, strikti iesakām svītrkodu veidošanai un reģistrēšanai izmantot tikai GS1 organizācijas piedāvātos risinājumus.
Kļūstot par biedru GS1 sistēmā, minimālās izmaksas sastādīs 140 EUR/ gadā. Tavs uzņēmums par šo naudu varēs reģistrēt 1000 (viens tūkstotis) EAN numurus. Vairāk par izmaksām un pieejamajiem pakalpojumiem var uzzināt GS1 Latvijas pārstāvniecības interneta vietnē.
Nav komentāru
Komentēt
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.