Kā BREXIT ietekmē Amazon pārdevējus?
Brexit - Lielbritānijas (Apvienotās Karalistes) “izstāšanās” no Eiropas Savienības (ES) dēļ Amazon paziņoja, ka tās Lielbritānijas Amazon pasūtījumu izpildes pakalpojums Fulfillment by Amazon (FBA) darbība ir nodalīta no pārējiem ES Amazon tirgiem. Līdz ar 2021. gada janvāri, kad Lielbritānijas izstāšanās no eiropas Savienības tika oficiāli pabeigta, tai vairs nav brīva piekļuve Amazon Eiropas vienotajam tirgum.
Amazon oficiālais paziņojums
pārdevējiem
2020. gada 31. janvārī Lielbritānija izstājās no ES un ieviesa pārejas periodu, kurā līdz 2020. gada 31. decembrim tika norunāts turēt spēkā līdz šim esošās vienošanās. Lielbritānijai oficiāli bija jāpamet ES vienotais tirgus un muitas savienība no 2021. gada 1. janvāra.
Kamēr Lielbritānijas un ES sarunas turpinās (ieskaitot to, kādi tarifi tiks piemēroti, ja tādi būs), no 2021. gada 1. janvāra starp Lielbritāniju un ES jau ir ieviesta muitas robeža, ietekmējot uzņēmumus, kas strādā abās šīs robežas pusēs.
Kā Brexit ietekmēs Amazon un tās tirgotājus Eiropā?
Amazon ir lielākais tiešsaistes mazumtirgotājs Eiropā ar ieņēmumiem 28 miljardu ASV dolāru apmērā, kuri ar katru gadu tikai pieaug.
Līdz šim pasaules interneta mazumtirdzniecības milzis spēja minimizēt noslodzi savos pasūtījumu izpildes centros - Amazon niliktavās, Eiropā, tādējādi piedāvājot ātru piegādi Eiropas reģionā. Tomēr tagad, Brexit dēļ, tika pārtraukta brīva preču aprite starp ES un Lielbritānijas robežām, kas prasīs ilgāku laiku, lai preces pārvadātu no Eiropas uz Lielbritāniju un no Lielbritānijas uz Eiropu. Rezultātā Amazon būs jāizveido papildu noliktavas Lielbritānijā un ES, lai turinātu nodrošināt vienmērīgu darbību un ieviestu īpaši ātru piegādi vairākās valstīs. Jāpiebilst, ka Amazon savās noliktavās ievērojami paļāvās uz imigrantu darbaspēku, taču Brexit izraisīto neskaidrību dēļ imigrantu pieņemšana darbā Lielbritānijā tika sarežģīta. Kā? Tiesības pārvietoties un dzīvot Lielbritānijā bija pieejamas tikai jau pietiekosu laiku tur esošajiem ES pilsoņiem. Brexit dēļ daudzi ir spiesti tur palikt dzīvot, un paredzams, ka turpmāko iebraucēju skaits ievērojami samazināsies, būtiski ietekmējot mazumtirdzniecības milža paplašināšanās plānus.
Protams, ka Brexit ir radījis Amazon tirgotājiem daudz neērtību, taču globalam satraukumam nav pamata, jo situācija nav tik slikta, kā sākotnēji varētu šķist. Skaidrs, ka pēc Brexit gan Lielbritānijas, gan ES ekonomika saskarsies ar neskaidrībām un izaicinājumiem, kas būs jārisina (visam pa virsu vēl arī COVID-19 radītās problēmas visās ekonimikas jomās). Paredzams arī, ka Lielbritānijas IKP līmenis samazināsies, un zemāka tirdzniecības un investīciju aktivitāte izraisīs zemākus patērētāju izdevumus. Kā tas varētu nākt par labu? Ekonomikas palēnināšanās un stagnācijas gadījumā pircēji pievērš lielāku uzmanību cenām un meklē izdevīgākos piedāvājumus. Amazon ir viena no labakajām vietām, kut to visu atrast, līdz ar to platformas izaugsme netiks būtiski bremzēta.
Kā Brexit ietekmēs Amazon pārdevējus, kuru preces glabājas Lielbritānijas noliktavās?
1. Amazon darbība Apvienotajā Karalistē tiks atdalīta no ES un vairs nebūs saistīta ar Eiropas pasūtījumu izpildes tīklu - European fullfillment Network (EFN).
Pārdošana starp Lielbritānijas un ES robežām caur Eiropas Amazon pasūtījumu izpildes tīklu (Euorpean Fullfollment Network) vairs netiks turpināta. Tas nozīmē, ka, ja jūsu preces, kas tiek uzglabātas Lielbritānijas noliktavās, jūs nevarēsiet pārdot klientiem Eiropā, jo Amazon tās uz turieni vairs nepiegādās. Lai varētu turpināt apkalpot klientus no citām Eiropas Savienības Amazon valsītm, tad tirgotājam būs jāsūta savas preces uz attiecīgās valsts noliktavu (t.i., Francijas, Spānijas, Vācijas vai Itālijas Amazon noliktavām). Produktus Eiropas tirgū tāpat kā iepriekš varat izplatīt jebkurā no 5 Eiropas tirgus vietām, taču Lielbritānijā būs noteikti ierobežojumi.
Īsāk sakot, lai pārdotu produktus Lielbritānijā, preces ir jāuzglabā Lielbritānijas noliktavās un, lai pārdotu produktus ES, jūsu preces būtu jāuzglabā jebkurā no ES valstu Amazon noliktavām - Amazon Fulfillment Centre. Lielbritānijas Amazon izslēgšana no visas Amazon ES FBA programmas radīs jaunus izaicinājumus, no kuriem viens ir loģistikas izmaksas un papildu atbildība par krājumu pārvaldību un dokumentācijas ievierošanu dažādās jurisdikcijās.
2. Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) papildu izmaksas
Lai pārvietotu preces, kā arī uzglabātu tās noteiktā teritorijā, tirgotājam nepieciešams iegūt attiecīgās valsts PVN maksātāja numuru, kurā preces paredzēts uzglabāt. Līdz šim, izmantojot Eiropas pasūtījumu izpildes tīklu (European Fulfillment Network - EFN), pārdevēji varēja pārdot jebkurā no ES Amazon tirgiem, vienlaikus uzglabājot produktus jebkurā no šīm valstīm. Un atsevišķu PVN maksātāja numuru vietā pārdevējiem bija vajadzīgs tikai viens PVN maksātāja numurs tajā valstī, kurā preces tika glabātas. Piemēram, tirgotājs ar Lielbritānijas PVN varējā EFN programmas ietvaros sūtīt no savas Lielbritānijas Amazon noliktavas preces uz jebkuru Eiropas Savienības valsti. Tomēr Brexit dēļ pārdevēji vairs nevar nosūtīt un piegādāt produktus pāri Lielbritānijas un ES robežām, izmantojot vienoto Eiropas pasūtījumu izpildes tīklu - EFN. Tādēļ katrā valstī, kurā tiek glabāti preču krājumi, būs nepieciešams iegūt atsevišķu PVN maksātāja numuru; pasūtījumi no Lielbritānijas noliktavu var tikt nosūtīti tikai Lielbritānijā bāzētiem pircējiem.
3. Lielbritānijas un ES pārdevējiem būs nepieciešami atsevišķi EORI numuri, lai pārdotu preces ES un Lielbritānijā
EORI numurs (Economic Operator Registration Identification) ir Eiropas Savienības muitas teritorijā unikāls uzņēmēja identifikācijas numurs, ko muitas dienesti piešķir uzņēmējam vai citai personai, lai to reģistrētu muitas procedūru izpildes vajadzībām. EORI numuri ļauj uzņēmumiem atgūt arī PVN valstīs, kur tie ir reģistrēti kā PVN maksātāji. Bet no 2021. gada janvāra uzņēmumiem, kas bāzējas Lielbritānijā, būs jāiegūst otrs EORI numurs, lai varētu importēt preces no ES. Tāpat, ja jums jau ir ES EORI numurs un jums ir nepieciešams importēt preces uz Lielbritāniju, jums būs nepieciešams iegūt arī Lielbritānijas EORI numuru.
4. Muitas formalitātes
Sākot ar 2021. gada janvāri, visam importam un eksportam uz un no Lielbritānijas tiek attiecinātas stingras muitas deklarācijas. Kā pārdevējs jūs pats varat aizpildīt šīs deklarācijas vai arī nolīgt aģentūru, kas to izdarīs jūsu vietā.
- Amazon Lielbritānijas pasūtījumu izpildes centrus (FBA) vairs nevar izmantot Lielbritānijas Amazon noformēto pasūtījumu nosūtīšanai klientiem Eiropā, un otrādi
- Pārdevēji vairs nevarēs nosūtīt preces uz Amazon pasūtījumu izpildes centriem Lielbritānijā, lai Amazon tos izplatītu uzglabāšanai ES Amazon PAN-European Fullfillment programmas ietvaros
- Ppārdevēja, kurš izmanto Lielbritānijas Amazon FBA, produkti vairs nebūs redzami miljoniem klientu visā ES
- Tie Lielbritānijs pārdeveji, kuri vēl iepriekš bija nosūtījuši preces uz kādu no Amazon Eiropas noliktavām, joprojām var turpināt tās pārdot no šīm Eiropas noliktavām, taču nevar tos nosūtīt atpakaļ uz Lielbritāniju (Inventory Removal - preču izņemšana no Amazon noliktavas)
5. Zīmola aizsardzība
Zīmoli, kuriem ir tikai spēkā esoša ES preču zīme, pašlaik ir aizsargāti Lielbritānijas un ES tirdzniecības zonā. Bet pēc 2021. gada šie zīmoli vairs nevar ziņot par intelektuālā īpāšuma pārkāpumiem Lielbritānijas Amazon tirgū, tādēļ viņiem būs papildus jāreģistrē sava preču zīme atsevišķi Lielbritānijā. Lai atjauninātu sava zīmola preču zīmes statusu Amazon Brand Registry profilā, tirgotājam ir jāpiesakās savā Brand Registry lietotāja kontā un sazinaties ar Amazon, sekojot līdzi norādījumiem sadaļā “Sazināties ar zīmola atbalstu.”
Kā Amazon pārdevēji var pielāgoties jaunajām izmaiņām pēc Brexit?
Ja vēlaties turpināt tirdzniecību gan Lielbritānijā, gan ES 2021. gadā un arī turpmāk, jums tāpat kā Amazon būs jāsadala savs bizness. Amazon iesaka uzglabāt daļu no precēm Lielbritanijas noliktavās un daļu no precēm Eiropas Savienības valstu Amazon noliktavās. Tas nodrošinās to, ka jums ir pietiekami daudz preču krājumu abās robežu pusēs. Protams, iepriekš atteicīgi ir jāizpilda visas juridiskās formalitātes, kas ļauj šādi darboties - gan Lielbritānijā, gan Eiropas Savienībā. Tātad, pārdevējiem, neatkarīgi no to atrašanās vietas: kontinentālā Eiropa, Lielbritānija vai ārpus Eiropas reģiona pārdevēji (piemēram, no ASV un Ķīnas), būs jāsūta savi preču krājumi uz vismaz divām noliktavām - Lielbritānijas, lai pārdotu Lielbritānijas klientiem, un citu, jebkurā no ES valstīm, lai pārdotu visā Eiropā.
Pieļaujam, ka ar laiku tomēr tiks panāktas kaut kādas vienošanās sakarā ar tirdzniecību starp ES un Lielbritāniju, un lietas varēs ja ne atgriezties tajā stāvoklī, kā bija pirms Brexit, tad vismaz tiks atvieglotas, lai tirdzniecība varētu notikt uz abpusēji izdevīgiem noteikumiem un ar abpusēju izaugsmi. Pagaidām, būs vien jāmācas pielāgoties jaunajām realitātēm un jāturpina strādāt tālāk - dzīve turpinās arī pēc Brexit. Veiksmi!
Nav komentāru
Komentēt
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.